Sálavé krby

Tento druh krbu je určen do trvale obývaných prostor, kde zajistí uživatelům zdravé a velice příjemné domácí prostředí. Vypadá na první pohled jako krb teplovzdušný, neboli konvekční. Ke svému provozu ale nepotřebuje krbové mřížky, protože nevyužívá princip ohřívání horkého vzduchu, ale princip sálání. Krb se za tři až čtyři hodiny hoření nabije vytvořenou tepelnou energií, kterou poté příjemně sálá do svého okolí.

Výhody: Teplo sálavé je takové, které se šíří do všech stran rovnoměrně a neohřívá vzduch ale předměty ve vytápěném prostoru a ty druhotně vzduch. Sálavé teplo je elektromagnetické vlnění, které téměř nelze vyvětrat. Jde o stejné záření, které vyzařuje slunce. Znáte to všichni, přestože je venku chladno, když na vás zasvítí slunce, cítíte okamžitě teplo. To dokáže i sálavé teplo.

Takový krb má vysokou účinnost, nižší provozní náklady, možnost rozvodu i do sousedních místností přes zeď pomocí hypokaustového systému.

Nevýhody: Tento krb ztrácí veškeré nevýhody krbu konvekčního. Musíme však myslet na vyšší pořizovací náklady, delší dobu náběhu teploty a výkonů po zatopení, vyšší váhu obestavby a omezený rozvod tepla do vzdálených prostor.

Pokud potřebujeme rozvod do vzdálených místností, je tou správnou volbou krb teplovodní.