Kachlové sporáky

Kachlové sporáky jsou nejvíce zastoupené ve venkovských chalupách a rekreačních objektech. Každý jistě alespoň jednou ve svém životě zatoužil vlastnit krásnou roubenku na venkově, kam by odjížděl za odpočinkem a relaxováním… K takové chaloupce také od pradávna bezpochyby patří kachlový sporák. Hlavním účelem sporáku je příprava pokrmu. Na sporákové plotně uvaříte oběd, ve sporákové troubě upečete kachnu nebo krkovičku či buchty takovým způsobem, jakým se vám to v jiné troubě nepovede. Jedinečnost pokrmu zajištuje příprava na ohni.

Slovo sporák je odvozením od slova ,,spořit“, čímž se vyznačuje právě sporák. Náklady na provoz jsou minimální, až druhotné je u sporáku vytápění. Pokud však uvažujete o možnosti použít sporák i jako zdroj pro vytápění, je to možné. Za použití klapky lze tok spalin použít pro ohřev trouby nebo přepnout do systému akumulační obestavby. Pod plotnou se u sporáku topí vždy. Samozřejmostí je také stavba sporáku s teplovodním výměníkem a uložením energie do akumulace.

Další variantou je použití dvou samostatných topenišť. Jedno pro sporák a troubu, druhé pro akumulační obestavbu. I takovýto druh sporáku jsme schopni postavit.

Moderní doba nám však dovoluje zabudovat “sporák” i do exklusivního interiéru. Tak mohou buchty našich babiček zavonět i uprostřed města ve vašich domech. Z naší široké nabídky kachlí a glazur jistě vybereme právě tu, která přesně padne do vaší chalupy.