Teplovzdušné krby

Tento systém je vhodný do rekreačních a krátkodobě obývaných prostor, kde je kladen důraz na rychlé vytopený prostor, chaty – chalupy. S ohledem na malou hmotnost, malou prostorovou, materiálovou a pracovní náročnost je to jeden z nejlevnějších způsobů vytápění.

  • Výhody: vedení teplého vzduchu do vzdálených míst, rychlý náběh teploty, nízká pořizovací cena.
  • Nevýhody: Až desetistupňové rozdíly teplot u stropu a podlahy, což má negativní vliv na zdraví člověka. Tělo v takovém prostředí není schopno reagovat na horko u hlavy a zimu u nohou, stále se snaží zahřívat a chladit zároveň. Časem se stane obyvatel takového prostředí náchylný na rýmu, kašel a dýchací problémy.

Dále dochází k přepalování prachu, který je u teplot až 300 °C vysoce karcinogenní. Veškeré rozvody izolovanou hadicí jsou nečistitelné a mimo sezónu se stanou místem, kde se ukládají prachové částice a roztoči. S každým uvedením topidla do provozu je tento prach ventilátorem rozháněn do všech vytápěných prostor, což se děje při každém zatopení.

Prostor za takovým druhem topidla musí být možné vysávat a čistit, aby nedocházelo k opakovanému přepalování téhož prachu.

Tento druh krbu se nedoporučuje do trvale obývaných prostor.